Modifiye Atmosfer Paketleme çözümleri

MAPAX® - Modifiye Atmosfer Paketleme çözümleri

Gıda üreticileri daima, gıdaların fiziksel veya kimyasal özelliklerini değiştirmeden ya da doğal olmayan hiçbir malzeme eklemeden raf ömrünü uzatacak yöntemler arar. Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) bunu sağlayabilen ideal bir yöntemdir. Dünya genelinde hızla popülerlik kazanan doğal bir yöntemdir. Pek çok durumda, alternatif muhafaza yöntemlerini de tamamlayabilir.
MAPAX® markamızla uygulamaya özel bir dizi ambalajlama çözümü geliştirdik. Gıda bilimi, gaz karışımları ve ambalajlama konularındaki engin birikimimizle üretilen MAPAX® raf ömrünü doğal yollarla uzatır. 

MAPAX® ile:

MAPAX® ile:

    - Taze ve doğal yöntemlerle muhafaza edilmiş ürünlere yönelik artan talebi karşılayarak satışları arttırabilirsiniz
    - Kimyasallara ya da dondurma yöntemine başvurmadan raf ömrünü uzatabilirsiniz
    - Dağıtım zincirinde raf ömrünü günlerce ve hatta haftalarca attırabilirsiniz
    - Tat, doku ve görünüşü koruyabilirsiniz
    - Maliyetleri azaltarak üretim ve dağıtım verimliliğini arttırabilirsiniz.

İsteğe özel ambalajlar

Süt, et, balık ve deniz ürünleri ile birlikte kuru ve tüketime hazır gıda ürünleri için bir dizi MAPAX ® çözümü sunuyoruz.  


Süt Ürünlerinde MAPAX Kullanımı

Süt ürünlerinde bozulmaları önleyin
Özellikle süt ürünleri uzmanlarının karşılaştığı zorlukları hedef alan bir dizi MAPAX® çözümü geliştirdik.
Süt ürünlerinde kalitenin bozulmasına sebep olan başlıca faktörler mikrobiyal üreme ve ekşimedir. Bozulma tipi ilgili ürünün özelliklerine bağlıdır. Su aktivitesi görece düşük olan sert peynirler normal şartlarda küf oluşumundan etkilenirken, su aktivitesi yüksek olan krem peynir ve yumuşak peynir gibi ürünler ise mayalanma ve ekşimeye daha yatkındır.
Süt ürünleri endüstrisinde yaygın olarak kullanılan laktobasil, ürünlerin pH değerini düşürerek ekşimeye sebep olduğu için de sorun oluşturabilir. Karbondioksit seviyeleri aşırı yüksek olan hatalı paketleme atmosferleri (ör. süzme peynir ambalajları) de bu sorunu pekiştirebilir.

Kuru Gıdalar ve Unlu Mamullerde MAPAX Kullanımı 

Ekmek ve kuru gıdalarınız taze kalsın
Özellikle kuru gıda ve unlu mamul uzmanlarının karşılaştığı zorlukları hedef alan bir dizi MAPAX® çözümü geliştirdik.
Kakao ürünleri, cipsler, fıstık, kahve ve baharatlar, süt tozu ve hazır patates püresi gibi kuru gıdalarda doymamış yağlar bulunur. Bu sebeple, bu ürünlerin oksidasyon ve acılaşma/ekşime riski vardır.

Balık ve Deniz Ürünlerinde MAPAX Kullanımı

Taze balığın ömrünü uzatır
Özellikle balık ve deniz ürünleri uzmanlarının karşılaştığı zorlukları hedef alan bir dizi MAPAX® çözümü geliştirdik.
Taze balık ve deniz ürünleri, mikrobiyal üreme ve enzimatik süreçler sonucunda orijinal kalitesini hızla kaybeder. Bunun sebebi, hem tat hem de kokuda hızlı bir bozulmaya neden olan yüksek su aktivitesi, nötr pH (mikroorganizma gelişimine elverişli) ve enzim varlığıdır. Proteinlerin mikroorganizmalar sebebiyle bozulması sonucunda hoş olmayan kokular oluşur.
Taze balık ürünlerinin yüksek kalitesini muhafaza etmek için sıcaklığın mümkün olduğunca 0°C'ye yakın olması elzemdir. Uygun sıcaklık kontrolüyle birlikte uygulanan doğru gaz karışımı, elbette soğutma zinciri korunduğu sürece, balık ürünleri için kritik önem taşıyan birkaç gün zarfında raf ömrünü uzatabilir.Meyve ve Sebzelerde MAPAX Kullanımı

Meyve ve sebzelerin en iyi durumda kalması için geçirgenliği optimize eder 
Özellikle meyve ve sebze uzmanlarının karşılaştığı zorlukları hedef alan bir dizi MAPAX ® çözümü geliştirdik.
Meyve ve sebzeler soluma yaptığı için ambalajlamadaki en önemli başarı faktörü geçirgenliktir. Meyve ve sebzeler yeteri kadar geçirgen olmayan bir filmle kaplanırsa istenmeyen anaerobik koşullar (<%1 oksijen ve >%20 karbondioksit) oluşabilir. Bu durum kalitede bozulmaya sebep olur. Buna karşılık, ürün aşırı geçirgenliğe sahip bir filmle kapsanırsa, modifiye atmosfer korunamaz ve nem kaybı kalitede hızlı bir düşüşe yol açar. Taze meyve ve sebzeler için kullanılabilecek Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) filmlerine örnek olarak mikro-gözenekli film ya da LDPE/OPP verilebilir.

Et Ürünlerinde MAPAX Kullanımı

Et ürünlerinin ömrünü uzatır 
Özellikle et ürünleri (sığır, domuz ve kümes hayvanları eti) uzmanlarının karşılaştığı zorlukları hedef alan bir dizi MAPAX ® çözümü geliştirdik.
Genel itibariyle, karbondioksit (CO2) ette ve kümes hayvanı ürünlerinde bakteri üremesini engelleme konusunda güçlü bir etkiye sahiptir. Aerobik türü Pseudomonas taze et için en büyük sorundur.
Özellikle etteki kırmızı pigmentin oksidasyonundan kaynaklanan renk bozulması sorun oluşturur. Kırmızı rengin korunması için taze et yüksek seviyede oksijen (%60-80) içeren bir ortamda tutulmalıdır. Bu sayede, etin miyoglobinindeki yüksek oksijen seviyeleri korunur. Örneğin sığır eti gibi çok pigmentli etler, domuz eti gibi pigmentasyon seviyeleri düşük olan etlere kıyasla daha fazla oksijen konsantrasyonuna ihtiyaç duyar.


Hazır Gıdalarda MAPAX Kullanımı

Tüketicilerin artan çeşitlilik talebini karşılar
Özellikle hazır gıda ve hazır yemek sektöründeki çok farklı ihtiyaçları ve çeşitlilik taleplerini karşılamayı hedef alan bir dizi MAPAX® çözümü geliştirdik.
Hazır gıdalarda bozulma hızı gıdaların içinde bulunan malzemelere bağlıdır ve üründen ürüne önemli ölçüde farklılık gösterir. Etli ravioli ya da lazanyayı örnek verebiliriz. Et makarnadan farklı bir hızda bozulur.
Hazır gıdalar ile ilgili en önemli sorun, üretim sürecinde mikrobik kirlenmenin nasıl önleneceğidir. Bunun için, üreticiler en yüksek hijyen standartlarını yerine getirmeli ve en yüksek kalitedeki ham maddeleri kullanmalıdır.

Uzmanlarımıza bir sorunuz mu var?