Gıda Soğutma

Soğutma ihtiyaçları bir uygulamadan diğerine önemli farklılıklar gösterir. Sabit ve mobil uygulamalara yönelik olarak bireysel süreç akışınıza en uygun ürünü sunmak amacıyla, gaz, sıvı ve katı (kuru buz) kriyojenik soğutucu maddelerin çevresel ve kalite faydalarını sunan çeşitli dağıtım sistemleri ve cihazları geliştirdik.

Detail shot of ACCU-CHILL Bottom injection chilling system.

ACCU-CHILL® BI

Taban enjeksiyon sistemleri

Linde, ACCU-CHILL® BI adında hat-içi bir soğutma sistemi sunmaktadır. Gıda ürünlerinin sıcaklığını düşürmek amacıyla blenderler, mikserler, tamburlara ya da dökme tanklarına kurulur.

Linde’nin "Taban Enjeksiyon" olarak adlandırılan ACCU-CHILL® BI ürünü, karıştırma veya depolama tankına sıvı karbondioksit (LIC) ya da azot (LIN) enjekte ederek katı veya sıvı gıda ürünlerinin sıcaklığını düşürür.  Kriyojen, istenen sıcaklığı ya da ürün viskozitesini elde etmek amacıyla ürün viskozitesi, sıcaklık ve zaman gibi pek çok parametre ölçülerek kontrol edilir.

Örneğin, et ürünleri müşterileri ACCU-CHILL® "Taban Enjeksiyon" ürününü, hamburger köftesi ya da nugget yapımında dana ve tavuk kıyma gibi ürünlerin hassas sıcaklık kontrolü için kullanır.

Noodles wirh red sauce (tomato), close-up

ACCU-CHILL® SC

Gıda endüstrisinde, üreticiler soslar ve çorba gibi sıcak tüketilen sıvıları ya da yüksek viskoziteli "macun/ezme" ürünleri soğuturken birçok zorlukla karşılaşır. Üreticiler bakteri üremesini en aza indirmek, raf ömrünü arttırmak ve üretim darboğazlarını ortadan kaldırmak amacıyla sosları hızlı bir şekilde soğutmalıdır.

Bu sebeple, gıda güvenliği risklerini azaltmak ve ürün kalitesini muhafaza etmek için sıcaklığı mümkün olduğunca hızlı bir şekilde düşürmek çok önemlidir. Linde’ nin ACCU-CHILL® SC sisteminde, çok soğuk sıvı azotu (LIN) özel olarak tasarlanmış borulu bir karıştırma odasına doğrudan enjekte eden patentli kesintisiz krijoyenik enjektör teknolojimiz kullanılır. Düşük sıcaklıktaki LIN (–196 ºC), ürünü dondurmadan ya da kalitesine zarar vermeden soğuğu sosa verimli bir şekilde aktarır.

Loaf of bread

ACCU-CHILL® IC

Fırıncılık endüstrisi, kaliteli son ürünler üretmek için hamur sıcaklıklarında tutarlılık sağlamalıdır. Fırıncılar yıllarca hamur sıcaklıklarını düşürmek için su,

ACCU-CHILL® IC Ingredients Chilling System, unu depolama silosundan hamur mikserlerine aktaran havalı aktarma sistemi içinde, soğutucu maddeleri doğrudan una ya da diğer kuru içeriğe enjekte eder.  Hassas sıcaklık kontrolü, hızlı sıcaklık düşürme ve partiden partiye tutarlılık, yüksek ürün kalitesi sağlar ve gıda kontaminasyon riskini azaltır.

Snow, Close up.

Kar Tabancaları

Linde karbondioksit kar tabancaları  soğutma işlemlerinizde sıcaklık koşullarını doğru bir şekilde kontrol etmenizi sağlayan basit ve uygun maliyetli bir yöntem sunar.

Kar tabancaları mevcut pek çok soğutma sistemine kolayca uyarlanabilir. Linde'nin karbondioksit karı üretme ekipmanlarının merkezinde, yine Linde markalı yüksek ve düşük hızlı kar tabancaları yer alır. Linde, yüksek ve düşük hızlı olarak tasarlanan kar tabancalarını, çok sayıda geleneksel uygulamanın yanı sıra yüzlerce özel uygulamaya uyacak şekilde geliştirmiştir

Yalıtımlı paslanmaz çelik gövdeye sahip benzersiz 3,75'lik yüksek hızlı Kar Tabancası dairesel bir alt soğutma haznesi ile tasarlanmıştır ve böylece sıvı karbondioksiti kara dönüştürmede benzersiz bir verimlilik sunar. Genellikle, mikser ya da blender gibi kapalı konteynerlerde kar üretmek için kullanılır.

Düşük Hızlı Kar Tabancası LVSH) serisi, 18 cm çaplı ve 9 cm çaplı modeller olarak sunulur ve anotlanmış alüminyum ya da paslanmaz çelikten üretilir. Bu boru, yüksek hızlı bir borunun yol açacağı taşma olmadan, kutu ya da teneke gibi açık konteynerlere alınmak üzere düşük hızda kar çıkışı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Başlıca faydaları:

    Çoğu karıştırma ve harmanlama ekipmanına kolayca uyarlanabilir
    Yüksek ve düşük hızlı tasarımlar
    Küçük bir pakette yüksek dondurma ve soğutma kapasitesi
    Düşük yatırım maliyeti
    Kurulum ve kullanım kolaylığı
    Linde Soğutma Kontrol Paneli ile bir arada kullanıldığında hassas sıcaklık kontrolü.

Turkey meat in package

Dri-Pack® Sistemleri


Linde Dri-Pack soğutma sistemi, bozulabilir gıdaları doğrudan taşıma ambalajında hızlı ve hassas bir şekilde soğutmak isteyen üreticilere sunulan bir çözümdür.

Linde Dri-Pack sistemi, et ürünleri ya da bozulabilir gıdaların koyulduğu kutuları, miktarı önceden belirlenmiş karbondioksit karıyla çok yavaş bir hızda otomatik olarak dolduracak şekilde tasarlanmıştır. Dri-Pack, konveyörlü taşıma hatlarında otomatik ya da manuel olarak kontrol edilebilir. Bu soğutma teknolojisi, ürün kalitesini koruyacak bir taşınabilir soğutucu ya da kuru buz ekleme imkanı sunar ve müşterinin uzun süreli soğuk zinciri muhafaza etmesine yardımcı olur.

Başlıca faydaları:

    Hızlı soğutma
    Ürün verimini arttırır
    Karbondioksiti açık kutulara hassas yerleştirme
    Çok sayıda taşıyıcı banda kolayca uyarlanabilir
    Basit kontroller
    İşçilik giderlerini azaltır

A FROSTCRUISE branded LINDE In-Transit Refrigeration Truck using Liquid Nitrogen (LIN)

FROSTCRUISE®:: Soğuk zinciri çevre dostu, düşük gürültülü ve az bakım isteyen, nakliyeye yönelik bir kriyojenik soğutma çözümüyle kontrol altına alan Nakil Halinde Soğutma sistemidir.

FROSTCRUISE ® dolaylı kriyojenik soğutma sistemimizi, günümüzde kamyon taşımacılığı sektörünün karşı karşıya olduğu teknik, mali ve çevresel baskıları ortadan kaldırmak amacıyla geliştirdik. FROSTCRUISE, mekanik ve dizel soğutma ünitelerine verimli, ekonomik ve kriyojenik bir ikame sunar. Mekanik üniteler dizel tüketimi sebebiyle yalnızca yüksek karbon ayak izine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer ünitelere göre gürültülüdür, bakım maliyeti yüksektir ve potansiyel olarak zararlı olan soğutucu maddelerle çalışır.

FROSTCRUISE, soğutucu madde olarak sıvı azot (LIN) kullanarak bu çevresel zorlukları ortadan kaldırır. LIN yerleşik bir yalıtımlı tankta -196°C sıcaklıkta saklanır. Soğutma gücünü serbest bırakmak için, tesisatında geniş yüzey alanına sahip bir ısı eşanjörü kullanılmıştır. Bu sayede, sıvı azot buharlaşır ve yüksek hızlı fanlar kamyonun konteynerinde soğuk hava dolaşımı sağlar.

Önemli noktalara kısa bir bakış
• Çok istikrarlı bir sıcaklık kontrolü sunan hızlı soğutma gücü
• Dizel tüketiminin azaltılmasıyla daha düşük karbon ayak izi
• Zararlı soğutucu maddelerin (ör. R404A) giderilmesi
• Gece saatlerinde ya da yerleşim alanlarına kolay teslimat için düşük gürültülü tasarım
• Mekanik çözümlerle karşılaştırıldığında daha uzun çalışma ömrü
• Hizmet ve bakım kolaylığı sayesinde maliyet verimliliği
• Hizmet dışı kalma sürelerinde azalma – çok sayıda hareketli parça yerine tek bir fan
• Daha sürdürülebilir taşıma seçeneklerine yönelik aktif destek ile imaj geliştirme potansiyeli

Uzmanlarımıza bir sorunuz mu var?