Beverages

Across your entire production chain, you can rely on Linde engineers to work with you and find the gases and applications that meet your quality and traceability needs.

 • Karbonasyon

  Karbondioksit içecek endüstrisinde  yoğun şekilde kullanılan endüstriyel bir gazdır. İyi bilinen “köpüklü” etkiyi yaratmak için içeceklerde çözdürülür.

   

  Gıdada kullanılan karbondioksiti hem doğal kuyulardan hem de endüstriyel tesislerden olmak üzere tüm ilgili gıda yönergelerine uygun olarak  dağıtımını yapıyoruz.

   

  Karbonasyon sırasında buharlaştırılan karbondioksit basınç altında sıcaklığı kontrol edilen suyla karıştırılarak karbonatördeki sıvıya eklenir. Son ürünü yaratmak için şurup, tatlandırıcı ve diğer malzemeler sonradan eklenir

  Shadow
 • Sıvı Azot Dozlama

  Gazsız içecek üreticileri (su, meyve suyu, çaylar vs.) genellikle içecek şişelerinin üretiminde PET (polietilen terefitalat) kullanırlar. Geçtiğimiz 20 yılda plastik şişeler çevre ve maliyet baskıları ile gittikçe incelmektedir. Fakat bu incelme şişelerdeki PET polimerlerinin ağırlığını azaltarak daha ince ve zayıf şişe duvarlarına sebep oldu.

  Şişeler, müşterilere nakil edilebilmeleri için doldurduktan sonra istif edilmek zorundadır. Daha ince duvarlar nedeniyle, bir paletin en dibindeki zayıf şişeler, üstteki şişelerin ağırlığının altında ezilerek güvenli olmayan şartlar ve maliyetli üretim kayıplarına neden olur.

  Bu problem şişeler basınçlandırılarak çözülebilir. Azot sıvı formda mevcut olması nedeniyle mükemmel bir ortamdır. Sıvı azot buharlaştığında sıvı hacminin 682 katına kadar genişler. Buna ek olarak atıldır - yani içeceği bozulma ve gelir kaybına neden olan oksidasyona karşı korur. 

  Azot sıvı halde depolanabilmesinden dolayı, bu işlem için en uygun gaz olmasının yanı sıra buharlaştığında sıvı hacmine oranla çok fazla genleşir.Ayrıca inert olarak azot, içeçeği bozulma ve gelir kaybına neden olan oksidasyona karşı korur.

   Şişeleme tesislerinde yaygın olarak kullanılan LIN dozlama sistemleri için gerekli sıvı azot (LIN) tedarik ediyoruz. Bu sistemler bir damla sıvı azot ekleyerek bunu şişeyi kapatma yoluyla hemen hapsederler. Hapsedilmiş damla buharlaştıkça genleşir ve iç basıncı arttırır. Basınç artışı şişeyi ‘katılaştırarak’ istiflenecek kadar sağlam hale getirir.

  Shadow
 • Inertleme, Süpürme ve Yastıklama
  Linde mühendisleri gaz ile çalışan uygulamalar söz konusu olduğunda dünyadaki en bilgili mühendisler arasında yer almaktadırlar. Burada, inertleme,süpürme ve yastıklamaya getirdikleri süreç yenilikleri ve uygulama uzmanlığı konusunda bir bilgi hazinesi bulacaksınız. Sadece uygulamalara tıklayın ve kalite, verimlilik ve optimizasyon hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi keşfedin.


  Shadow